Alaska Association of School Librarians

Advancing high standards for the school library profession in Alaska

Alaska Association of School Librarians - Advancing high standards for the school library profession in Alaska

Previous AkASL e-Boards

2013-2014

President –Wendy Stout, Mat-Su
President Elect — Deborah Rinio
Past President — Nicole Roohi, Anchorage

Treasurer –Laura Guest,  Anchorage
Secretary — Janet Madsen, Mat-Su
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage 

Region 1 Rep. — Lisa Sobieniak
Region 2 Rep. — Valarie Kingsland, Seward
Region 3 Rep. — Dona Helmer, Anchorage
Region 4 Rep. — Sheryl Wittig, Juneau

Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Staci Cox, Anchorage
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Awards Chair —
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson

2012-2013

President –Nicole Roohi, Anchorage
President Elect — Wendy Stout,  Mat-Su
Past President — Robin Turk,  Mat-Su

Treasurer –Laura Guest,  Anchorage
Secretary — Janet Madsen, Mat-Su
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage

Region 1 Rep. —
Region 2 Rep. —
Region 3 Rep. — Marlena Henrie, Anchorage
Region 4 Rep. —

Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Staci Cox
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Awards Chair —
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson

2011 – 2012

President –Robin Turk, Mat-Su
President Elect — Nicole Roohi,  Anchorage
Past President — Ann Morgester,  Anchorage

Treasurer –Kerri Geppert,  Anchorage
Secretary — Kari Sagel,  Sitka
Membership — Deb Mulcahy, Anchorage

Region 1 Rep. — Laurene Madsen, Kodiak
Region 2 Rep. — Wendy Stout,  Mat-Su
Region 3 Rep. — Wendy Leseman,  Anchorage
Region 4 Rep. — Debi Tice, Juneau

Puffin — Alta Collins, Anchorage
Online Coordinator — Vacant
Battle of the Books — Shelly Logsdon, Mat-Su & Erika Drain, Sitka
Grant Coordinator — Deborah Rinio
Awards Chair — Nicole Roohi, Anchorage
Governor’s Advisory Council — Vacant
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson

2010 – 2011

President — Ann Morgester
President Elect  — Robin Turk
Past President — Suzanne Metcalfe

Treasurer ­- Janet Madsen and Kerri Geppert
Secretary — Kari Sagel
Membership — Nicole Roohi

Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Carrie Day
Region 3 Representative (Anchorage)– Wendy Leseman
Region 4 Representative (Southeast) — Debi Tice

Puffin — Pat Wamsley & Piper Coulter
Online Coordinator — Katie Conover
Battle of the Books — Erika Drain & Shelly Logsdon
Awards Chair — Robin Turk
Governor’s Advisory Council — Barbara Kreher
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson

2009-2010

President — Suzanne Metcalfe
President Elect  — Ann Morgester
Past President — Erika Drain (for Lyn Ballam)

Treasurer ­- Janet Madsen
Secretary — Kari Sagel
Membership — Nicole Roohi

Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Carrie Day
Region 3 Representative (Anchorage)– Kerri Geppert
Region 4 Representative (Southeast) — Ginny Blackson

Puffin — Pat Wamsley & Piper Coulter
Online Coordinator — Robin Turk
Battle of the Books — Erika Drain & Shelly Logsdon
Awards Chair — Bonnie Cavanaugh
Governor’s Advisory Council — Barbara Kreher
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson

2008-2009

President — Lyn Ballam with Suzanne Metcalfe completing term
President Elect — Suzanne Metcalfe
Past President — Erika Drain

Treasurer -­ Janet Madsen
Secretary — Kari Sagel
Membership — Ann Morgester

Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Region 2 Representative (South Central) — Laura Guest
Region 3 Representative (Anchorage)– Nicole Roohi
Region 4 Representative (Southeast) — Ginny Blackson

Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe & Laura Guest
Online Coordinator — Robin Turk
Battle of the Books — Shelly Logsdon & Erika Drain
Awards Chair — Bonnie Cavanaugh
Governor’s Advisory Council — Bob VanDerWege
Ex-Officio: Alaska State Library — Jacque Peterson

2007-08
President — Erika Drain
President Elect — Lyn Ballam
Past President — Barb Bryson
Region 4 Representative (Southeast) — Kari Sagel

Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) —
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer -­ Janet Madsen
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Ann Morgester
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe

Advisory Council — Bob VanDerWege
Awards Chair — Mary Hacker
Online Coordinator — Robin Turk
Ex-Officio: Alaska State Library — Sue Sherif

2006-07
President –Barb Bryson
President Elect — Erika Drain

Past President — Valerie Oliver
Region 4 Representative (Southeast) —
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) —
Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer -­ Kirk Thompson
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Ann Morgester

Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council —
Awards Chair —
Online Coordinator —
Ex-Officio
Alaska State Library — Sue Sherif

2005-06
President — Valerie Oliver
President Elect — Barb Bryson
Past President — Karen Davis
Region 4 Representative (Southeast) —
Region 3 Representative (Anchorage)– Lynn Macnamara
Region 2 Representative (South Central) —

Region 1 Representative (North and South) — Suzanne Richards
Treasurer -­ Kirk Thompson
Secretary — Tiki Levinson
Membership — Darla Gredigan
Battle of the Books — Shelly Logsdon
Puffin — Pat Wamsley & Suzanne Metcalfe
Advisory Council —

Awards Chair —
Online Coordinator —
Ex-Officio
Alaska State Library — Sue Sherif

2004-05 Karen Davis kdavis@ci.wasilla.ak.us
2003-04 Bob VanDerWege rvdw@kpbsd.k12.ak.us
2002-03 Cathy Boutin boutinc@jsd.k12.ak.us

2001-02 Bob VanDerWege rvdw@kpbsd.k12.ak.us
2000-01 Tiki Levinson tlevinson@nnk.gcisa.net
1999-00 Brita Rice brita_rice@eed.state.ak.us
1997-99 Janet (Hadley) Madsen
1996-97 Lois Rhodes

1995-96 Pat Wamsley wamsley@mtaonline.net
1994-95 Marilyn P. Clark
1993-94 Mary Hacker
1992-93 Lois Petersen
1991-92 Bonnie Cavanaugh
1990-91 Margie Thomas

1989-90 Becky Dahlager beckydahlager@mac.com
1988-89 Roz Goodman bsrlg@aurora.alaska.edu
1987-88 Phyllis Cooper
1986-87 Harriet McClain
1985-86 Phyllis Davis
1984-85 Mickey Templin

1983-84 Linda Barrett
1982-83 Ann Symons
1981-82 Kathy Kiddell (Hill)